Кабинетът одобри Иво Прокопиев за почетен консул на Канада за България
Дългоoчакваното назначение е факт. Това е голямо улеснеие за всички нас!
Правителството одобри председателя на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Иво Прокопиев за почетен консул на Канада в България.Това съобщи пресслужбата на кабинета след днешното заседание. Почетните консули се номинират от страната, която представляват, а кабинетът трябва да даде съгласие. Предложението е внесено от министъра на външните работи Николай Младенов.
“Канада е много важна държава за България, съюзник, част от Г-8. С удоволствие приех поканата на канадското правителство да бъда почетен консул за България и ще работя активно за засилване на двустранните отношения”, коментира Иво Прокопиев.
През ноември 2009 г. Министерският съвет прекрати правомощията на предишния почетен консул Левон Хампарцумян. Решението беше взето в отговор на постъпила от посолството на Канада в Букурещ вербална нота.
Иво Прокопиев е съиздател на вестниците “Дневник” и “Капитал” и е основен акционер в “Алфа финанс холдинг”.
Ролята на почетния консул:
Почетният консул работи на доброволни начала в помощ на гражданите на съответната държава, статутът му е регламентиран във Виенската конвенция. Работата на почетните консули не е толкова административна, а представителна. Докато консулите към посолствата се занимават например с издаването на визи, почетните консули имат за задача да поощряват икономическите взаимоотношения, да привличат чужди инвеститори и да популяризират културата на съответната страна, която представляват, организирайки напр. различни събития.
Те не са държавни служители и не получават заплата. По регламент всеки почетен консул прави ежегоден отчет за дейността си пред външното министерство. За поста не се кандидатства и въпреки че формално Министерският съвет одобрява кандидатурата, изборът е изцяло в ръцете на държавата, чийто представител става кандидатът.
Номинират се хора, които са добре познати, авторитетни и влиятелни личност в страната си. Необходимо е почетният консул да е финансово независим, тъй като не получава заплата, командировъчни или други финансови облаги. Определянето на почетни консули е много полезно в държави, в които изпращащата страна не поддържа представителство, но пък е необходимо да има канал за дипломатически контакти.
No comments:
Post a Comment